Kocanka, znana również jako nieśmiertelnik, to odmiana stokrotki, która charakteryzuje się przepięknym, złocistym kolorem kwiatów. Łatwo ją zidentyfikować i stanowi jedną z popularniejszych roślin leczniczych, którą od tysięcy lat stosuje się jako olejek eteryczny. Jej kwiaty pozostają w pełnym rozkwicie przez bardzo długi czas, dlatego pozyskiwanie z nich olejku eterycznego jest bardzo proste.
Pochodzenie kocanki sięga basenu Morza Śródziemnego. Obecnie można ją znaleźć w wielu innych miejscach na całym świecie, choć najczęściej zbiera się ją w Chorwacji. Liście kocanki można zmiażdżyć w celu uzyskania innych właściwości leczniczych, jednakże najczęściej stosuje się ją jako olejek eteryczny, który wciera się w skórę, rozcieńczając go olejem nośnikowym.
Olejek z kocanki posiada szereg właściwości i zastosowań, począwszy od zapobiegania infekcjom, aż po łagodzenie stresu i poprawę trawienia, przy czym na przestrzeni lat jednym z najczęstszych zastosowań olejku z kocanki było jego korzystne działanie na skórę.
Korzyści lecznicze olejku z kocanki
Olejek z kocanki wykazuje szerokie i niezwykle imponujące właściwości, gdyż jest niezwykle bogaty w dobroczynne i lecznicze komponenty. Działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, ściągająco, przeciwbólowo i nerwowo. Olejek z kocanki stymuluje przepływ krwi i skutecznie chroni organizm przed licznymi infekcjami bakteryjnymi, jak również zapobiega zakażeniom ran. Olejek można stosować na rany, skaleczenia i inne otwarte rany, aby uniknąć ich zakażenia.
Olejek z kocanki – korzyści dla skóry
Przeciwzapalne
Olejek z kocanki działa przeciwzapalnie, co może okazać się bardzo pomocne podczas miejscowego stosowania go na skórę.
To świetny środek na wypryski lub inne stany zapalne. Jest to również doskonały olejek przeznaczony do stosowania po oparzeniach słonecznych, aby wspomóc gojenie się skóry i złagodzić podrażnienia.
Działanie przeciwgrzybiczne
Olejek z kocanki jest naturalnym antybiotykiem i substancją przeciwgrzybiczą, stosowaną miejscowo. Może zatem służyć na wysypki, infekcje i rany. Ze względu na właściwości kojące, można go używać na wypryski, czy nawet na podrażnioną skórę po goleniu.
Redukcja trądziku
Możliwe efekty tego działania są słabiej zbadane od pozostałych, dlatego nie wiemy, czy odpowiedzialny jest za to sam olejek z kocanki, czy może jest to tylko efekt uboczny licznych witamin i minerałów znajdujących się w kocance. Generalnie, kocanka jest źródłem przeciwutleniaczy i tym samym przyczynia się do zdrowszego środowiska skóry. W wyniku nadmiaru bakterii i martwych komórek skóry, zatykających pory, powstaje trądzik, który jest mniej prawdopodobny w przypadku zdrowej skóry.
Naprawa i gojenie się skóry
Zawarte w olejku z kocanki przeciwutleniacze dostarczają nawet więcej korzyści. W szczególności ułatwiają one skórze wytwarzanie większej ilości kolagenu i elastyny.
Kolagen to kluczowy składnik, który jest potrzebny komórkom skóry do zachowania elastyczności i trwałości. Brak wystarczającej ilości kolagenu spowoduje, że skóra stanie się twardsza, bardziej sucha i szorstka, przez co z upływem czasu będą pojawiać się na niej coraz większe zmarszczki i przebarwienia.
Z kolei elastyna wykazuje podobną zdolność, przy czym bardziej wpływa na miękkość i elastyczność skóry. Jej większa ilość sprawi, że skóra będzie delikatniejsza, odmłodzona i promienna.
Kolagen i elastyna odgrywają także ważną rolę w procesie regeneracji i gojenia się skóry. Przeciwutleniacze zawarte w kocance mogą stymulować produkcję kolagenu i elastyny w komórkach. Dodatkowo, właściwości odżywcze pochodzące z wielu witamin i minerałów obecnych w kocance wspomagają naturalne zdolności lecznicze skóry.
Olejek z kocanki – korzyści dla włosów
Nawilża włosy
Jest wiele powodów, które powodują przesuszenie włosów. Najczęstsze przyczyny to zbyt częste mycie włosów (które usuwa naturalne oleje), wystawianie włosów na działanie czynników atmosferycznych, farbowanie i częste stosowanie prostownicy.
Poziom nawilżenia włosów możemy polepszyć poprzez rzadsze mycie, korzystanie z naturalnych produktów i unikanie szkodliwych farb. Olejek z kocanki działa korzystnie na suche włosy, zapewniając im odżywienie od nasady aż po końce i odpowiednio nawilżając, przywracając im sprężystość oraz objętość.
Poprawia kondycję skóry głowy
Dzięki antybakteryjnemu, przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu charakterowi olejku z kocanki, pomaga on skutecznie rozwiązywać takie problemy skóry głowy, jak łuszczyca, swędzenie, łupież i egzema. Olejek przeciwdziała rozwojowi szkodliwych bakterii, które mogą hamować wzrost włosów.
Niweluje szkody spowodowane farbowaniem
Składnikiem aktywnym zawartym w farbie do włosów jest nadtlenek. Pomimo tego, że doskonale sprawdza się w koloryzacji włosów, może również je uszkodzić – niekiedy bardzo poważnie.
Gdy naskórek jest uszkodzony, włosy zaczynają słabnąć i tracić witalność. Olejek z kocanki pomaga odwrócić ten proces, nadając włosom niezbędną ochronę i zapewniając odżywienie nawet po uszkodzeniach spowodowanych farbowaniem.
Skutki uboczne olejku z kocanki
W zakresie bezpieczeństwa i skutków ubocznych, olej z kocanki nie powoduje poważnych reakcji alergicznych ani skutków ubocznych.
Jest uważany za substancję o wysokiej tolerancji, zaś niewielkie skutki uboczne występują jedynie w rzadkich przypadkach, gdzie u niektórych osób doszło do reakcji alergicznej na jego ekstrakty. W celu przetestowania ewentualnych skutków ubocznych, przed zastosowaniem olejku eterycznego należy zawsze wypróbować jego niewielką ilość na skrawku skóry.