Przegląd najpopularniejszych olejków eterycznych i ich właściwości

Spis treści

Znajomość właściwości olejków eterycznych jest ważna dla zdrowia naszego organizmu. Ekstrakty te mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wpływają na liczne części ciała: od układu pokarmowego po oddechowy, od skóry po włosy. Nie zapominając o korzystnym wpływie na układ nerwowy i nastrój!

Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym olejkom eterycznym i temu, dlaczego są dla Ciebie dobre. Wymienimy podstawowe cechy najlepszych esencji, aby pomóc Ci wybrać środek najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Olejek eteryczny z lawendy

Olejek eteryczny z lawendy jest relaksujący i uspokajający, idealny do przywrócenia wewnętrznego spokoju i promowania dobrego snu.

Ma również właściwości dobrze oczyszczające dla skóry i jest zdolny do zwalczania podrażnień skórnych. Doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem jako jeden ze składników mydeł, hydrolatów i toników. Jest kojący i przeciwzapalny. Zalecany w przypadku migreny i bólu mięśni. Zastosowanie olejku eterycznego z lawendy może być wewnętrzne lub zewnętrzne. ORGANICZNY OLEJEK LAWENDOWY | Alteya Organics

Olejek eteryczny z jałowca

Korzyści płynące z olejku eterycznego jałowca są wielorakie. ten olejek jest antyseptyczny i drenujący, doskonały do zwalczania gromadzenia się nadmiaru płynów. Olejek eteryczny z jałowca do użytku wewnętrznego jest skuteczny w walce z przeziębieniami, natomiast olejek jałowcowy stosowany do masażu jest dobry dla poprawy krążenia i dobrej kondycji stawów.

Olejek eteryczny Helichrysum

Olejek eteryczny z helichrysum ma działanie wykrztuśne i jest przydatny w łagodzeniu sezonowych dolegliwości, takich jak kaszel i przeziębienie. Jest antyneuralginy i antyhistaminowy. Olejek eteryczny helichrysum jest szczególnie zalecany do odciążenia układu oddechowego i złagodzenia migreny. Stosujemy go również w walce z trądzikiem lub innymi zaburzeniami skóry.

Olejek eteryczny z Kadzidłowca

Olejek eteryczny z kadzidłowca jest jednym z najbardziej popularnych olejków do aromaterapii.

Właściwości olejku eterycznego z kadzidłowca korzystnie wpływają na układ nerwowy i oskrzela. Substancja ta jest wyjątkowo skuteczna ze zwalczaniu kaszlu, a także reumatyzmu. Ma działanie wykrztuśne, moczopędne, ściągające i lecznicze.

Niektórzy ludzie preferują olejek eteryczny z kadzidłowca do użytku wewnętrznego; inni wolą używać dyfuzora pokojowego lub zmieszać kilka kropli z olejem roślinnym do masażu.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Właściwości i korzyści olejku eterycznego z drzewa herbacianego są wszechstronne.

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Powinien być stosowany w leczeniu problemów z układem oddechowym i problemów skórnych: trądzik, zapalenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i tak dalej. To samo dotyczy chorób jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł i wrzody jamy ustnej.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest świeży, balsamiczny, stanowi panaceum na ducha i dobry humor. Jest cennym adiuwantem przeciwko bólom głowy, przeziębieniom i bólom gardła.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma również właściwości przeciwwymiotne, poprawiające trawienie, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Olejek eteryczny z sosny zwyczajnej

Właściwości olejku eterycznego z sosny są wyjątkowe. Jego aktywne składniki są dobre zarówno dla ciała, jak i dla umysłu: jego aromat jest źródłem spokoju, zwłaszcza gdy jest stosowany w dyfuzorze pokojowym.

Olejek eteryczny z sosny ma właściwości orzeźwiające i pobudzające. Zalecany jest do łagodzenia dolegliwości układu oddechowego i eliminowania flegmy zatykającej drogi oddechowe.

Olejek eteryczny Ylang ylang

Olejek eteryczny ylang ylang jest doskonały na poziomie psychologicznym: przeciwdziała stresowi, zwalcza niepokój, smutek, a nawet ataki paniki.

Podstawowymi właściwościami olejku eterycznego ylang ylang, są właściwości afrodyzjakiem, hipotensyjne, przeciwskurczowe i przeciwzapalne.

Esencjonalny olejek z cynamonowca

Olejek eteryczny z cynamonowca nie należy do najbardziej znanych, ale jego działanie jest naprawdę niezwykłe.

Esencja ta, na początek, wzmacnia nasz układ odpornościowy i sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na zmiany temperatury i zmiany sezonowe. Działa przeciwwirusowo, jest gorzkim przeciwnikiem stanów zapalnych i polecana jest w przypadku przeziębień, grypy, zapalenia oskrzeli i kaszlu. 

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego

Jeśli chodzi o właściwości olejku eterycznego z rumianku rzymskiego, powiedzmy najpierw, że jest on doskonały dla naskórka, zwłaszcza jeśli jest wrażliwy, i dla łagodzenia stanów zapalnych. Jest kojący, nawilżający i stanowi podstawę wielu wysokiej jakości kosmetyków.

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego ma właściwości relaksujące i pomaga uspokoić nasze nerwy, jeśli jesteśmy wzburzeni lub zaniepokojeni. Jest wskazany przy bezsenności, stresie, bólach głowy i stanach takich jak zespół jelita drażliwego. 

Olejek eteryczny z eukaliptusa

W naszym omówieniu właściwości olejków eterycznych nie może zabraknąć nawiasu na temat eukaliptusa.

Olejek eteryczny z eukaliptusa jest jednym z najbardziej odpowiednich do pokonywania przeziębień i ogólnie dolegliwości sezonowych. Esencja ta ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Jest balsamiczny i antyseptyczny, również idealny na zapalenie zatok i zapalenie pęcherza moczowego.

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej

Kończymy olejkiem eterycznym z szałwii muszkatołowej, który słusznie zalicza się do najbardziej wszechstronnych olejków, jakie istnieją w przyrodzie.

Szałwia ma działanie uspokajające i kojące, gdy jesteśmy na łasce niepokoju; jest ściągająca i kojąca, obowiązkowa w walce z tłustym łupieżem, pryszczami i zaskórnikami. Jest oczyszczająca, uzdrawiająca i odpowiednia do łagodzenia różnych bólów, w tym bólów menstruacyjnych.

Udostępnij:

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Spis treści
Zobacz także